Poniższy tekst jest fragmentem opublikowanego TUTAJ tekstu.
Lewica w służbie Moskwy
Mimo że rosyjskie aparaty propagandowe przedstawiały Majdan jako bandę antypolskich nacjonalistów, Żydów oraz LGBT to nie przeszkadzało im, by trochę inny obraz kierować do ruchów lewicowych. W ten sposób Ukraińcy walczący z rządem, a później nowy rząd z Poroszenko na czele, stali się faszystami i ponownie nazistami[34]. Natomiast Janukowycz, a później separatyści wspierani przez Rosję byli przedstawiani jako antyfaszyści[35], mimo że po stronie separatystów walczyli zadeklarowani faszyści i naziści[36].
Jak wspomniano wcześniej, nie tylko partie prawicowe są celem rosyjskich działań wywiadowczych. Jedną z lewicowych partii, które mają powiązania z rosyjskim państwem jest Syriza. Jest to grecka partia, która w 2015 r. ze swoim socjalistycznym i antyoszczędnościowym programem zdobyłą władzę[37]. Po wygranych wyborach Syriza zawiązała koalicję z Independent Greeks, prawicową partią, która sprzeciwia się oszczędnościom narzucanym przez UE[38]. Wygrana Syrizy mogła być korzystnym wydarzeniem dla Rosji z powodu ich polityki antyoszczędnościowej, co mogło narazić stabilność strefy EURO oraz interesy unijnych państw północy, które były wierzycielami Grecji.
Zgodnie z wyciekiem emaili w grudniu 2014 r., Syriza utrzymywała kontakty z neofaszystowskim ideologiem Kremla, Aleksandrem Duginem, czy z Konstantinem Małofiejewem. Małofiejew jest rosyjskim oligarchą, podejrzanym o sponsorowanie separatystów w Donbasie[39] i oskarżonym przez Bułgarię za działania mające na celu zwrot Bułgarii na stronę Rosji[40].
Dugin i Malofiejew mieli na celu stworzyć krąg polityków i intelektualistów przyjaznych Rosji. Rosjanie i Syriza mieli „ściśle współpracować w kwestii strategii, PR itd.”[41], np. ważne dokumenty Syrizy dot. ich stanowisk politycznych miały być przekazywane do Dugina w celu pozyskania jego opinii. Przedstawiciele Syrizy znaleźli się na liście potencjalnych partnerów ich sieci intelektualistów, którą Dugin przedstawił oligarsze w lutym 2014 r.[42]
W kolejnych wiadomościach pojawiają się też m.in. Nicolas Laos, grecki doradca Syrizy i biznesmen mający powiązania biznesowe w Rosji, czy Panos Kammenos, szef partii Independent Greeks, który został później Ministrem Obrony Narodowej i którego Instytut Studiów Geopolitycznych rozpoczął współpracę z Rosyjskim Instytutem Studiów Strategicznych, będącego wcześniej częścią rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego[43]. Kammenos był też przeciwnikiem umowy z Macedonią, która miała na celu zmianę nazwy tego państwa na Północna Macedonia, dzięki czemu Grecja nie blokowałaby kandydatury Północnej Macedonii do NATO[44].
Dugin ma również powiązania z Ministrem Spraw Zagranicznych w ówczesnym rządzie Syrizy, Nikosem Kotziasem, byłym członkiem Parti Komunistycznej. Dugin na zaproszenie Kotziasa wygłosił wykład na konferencji International Politics and the Eurasianist Vision, gdzie stwierdził, że Grecja nie powinna dołączyć do Unii Eurazjatyckiej, tylko powinna odegrać rolę w „rekonstrukcji architektury Europy” i utworzyć „wschodni biegun europejskiej identyfikacji” w Unii Europejskiej z innymi krajami, w tym z Serbią[45] (an EU candidate country). Kotzias odrzucał w swej retoryce twardą linię sankcji unijnych przeciwko Rosji i domagał się aktywnej roli dla Grecji w negocjacjach z Moskwą[46].
Przeciwnikami dalszych sankcji przeciwko Rosji w rządzie koalicyjnym Syrizy i Independent Greeks byli też premier Alexis Tsipras, oraz, minister energii i lider skrajnie lewicowej frakcji w partii, Panagiotis Lafazanis. Tsipras oskarżał Kijów o bycie przystanią dla nazistów czy stwierdzał, że „cofaniem się jest dla nas obecność faszystów i neo-nazistów w europejskich rządach i że Unia Europejska to akceptuje”[47].
Jak wspomniano na początku, Rosja stara się trafić do każdego, kto chce lub jest w stanie naruszyć status quo na Zachodzie. Z tej perspektywy kolejnymi interesującymi grupami są tzw. haktywiści, libertarianie oraz radykalni liberałowie, i zwolennicy teorii spiskowych.
Dezinformacja – model Rosji
Gdy próbujemy stworzyć rosyjski model wojny informacyjnej to zobaczymy, że Rosjanie dywersyfikują swe działania propagandowe i próbują zaadaptować swój przekaz skierowany do konkretnej części społeczeństwa. Patrząc na przykłady AfD i Syrizy, można zauważyć, że mają w ofercie narrację zarówno dla lewicy, jak i prawicy, dostarczając tępą i bezpośrednią propagandę, ale też bardziej skomplikowaną – jak dobry marketingowiec.
Dla prawicy Rosja jest obrońcą zachodnich wartości i jedynym prawdziwym przeciwnikiem (radykalnego) islamu. Dla lewicy, rosyjskie państwo jest pokojowe, antyfaszystowskie i prosocjalne. Radykalizm wspieranych grup politycznych sugeruje, że Rosjanie nie dbają o przejęciu władzy przez kontrolowanych przez nich polityków. Raczej chcą sparaliżować zachodnie kraje przez chaos.
Można dostrzec, że rosyjski rząd nie walczy mocno z obrazem Rosji jako państwa skorumpowanego i autorytarnego. Raczej próbuje pokazać zachodnim społeczeństwom, że ich rządy nie są lepsze oraz że Rosja jest przynajmniej efektywna, tolerancyjna i dba o swój lud.
Przypisy:
[34] http://www.km.ru/world/2014/01/24/protivostoyanie-na-ukraine-2013-14/730706-evromaidan-krizis-demokratii-i-prizraki-f
[35] https://natemat.pl/119319,polak-z-wielkiej-brytanii-dolaczyl-do-separatystow-w-donbasie-jestem-antyfaszysta
[36] https://jagiellonia.org/winston-churchill-przyszli-faszysci-beda-nazywac-siebie-antyfaszystami-fotogalerija/; https://natemat.pl/114667,bartosz-bekier-walczy-o-doniecka-republike-ludowa-jak-polski-student-dolaczyl-do-prorosyjskich-separatystow
[37] http://greece.greekreporter.com/2015/01/12/syriza-leader-tsipras-promises-restoration-of-returnee-expatriates-pensions/
[38] http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_wsite1_1_26/01/2015_546550
[39] https://www.rferl.org/a/greek-syriza-deep-ties-russian-eurasianist-dugin/26818523.html
[40] https://www.expatica.com/ru/russia-banker-gets-10-year-ban-from-bulgaria-spy-affair/
[41] http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_wsite1_1_26/01/2015_546550
[42] https://www.rferl.org/a/greek-syriza-deep-ties-russian-eurasianist-dugin/26818523.html
[43] https://www.rferl.org/a/greek-syriza-deep-ties-russian-eurasianist-dugin/26818523.html
[44] http://www.ekathimerini.com/233729/article/ekathimerini/news/greek-pm-accepts-kotzias-resignation-takes-over-as-foreign-minister
[45] https://www.rferl.org/a/greek-syriza-deep-ties-russian-eurasianist-dugin/26818523.html
[46] https://tvn24.pl/swiat/grecja-nie-moze-zerwac-swoich-historycznych-wiezow-z-rosja-ra511208
[47] https://www.ft.com/content/a87747de-a713-11e4-b6bd-00144feab7de
Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst to zapraszam do obserwowania mojego fanpage’u, gdzie będą informacje nt. dalszych publikacji!
Social Media